.: بال ملائک :.

چون به عزاخانه اش، پا نِهی آهسته نِه

حکم برهنه شدن در سینه زنی

برهنه شدن به هنگام عزاداری (سینه زنی) چه حکمی دارد؟ 

نگاه نامحرم به آنان چه حکمی دارد؟ 

 

اولین مهمی که در هر مناسک و مراسمی [اعم از مولودی یا عزاداری و یا هر رفتار دیگری] باید مورد توجه قرار گیرد، این است که هر کاری موجب وهن (اهانت، ضدتبلیغ و ...) به اسلام، قرآن، تشیع، اهل بیت‌(علیهم السلام) و در کلّ اعتقادات و مقدسات گردد، اشکال دارد. حتی اگر روضه‌خوانی، یا تعزیه خوانی باشد، چه رسد به رفتارهای بی ریشه‌ای چون قمه‌زنی و ... .

اما لخت شدن به هنگام سینه‌زنی، به ویژه در عزای سیدالشهداء ابا عبدالله الحسین(علیه السلام)، به خودی خود وهن اسلام، تشیع یا مقدسات نیست و چه بسا موجب برگزاری پرشکوه‌تر و پر سوزتر عزاداری گردد. اما اگر همین امر نیز در جایی انجام شود و یا به گونه‌ای انجام گیرد که موجب «وهن» گردد یا مفسده داشته باشد، آن هم اشکال پیدا می‌کند.

مولودی و عزاداری، همه مستحباتی هستند که انجام برخی از آنها و از جمله عزاداری برای سیدالشهداء(علیه السلام) لازم و ضروری است، چرا که حفظ و تعظیم شعایر است، اما هیچ گاه اصل در راه فرع قربانی نمی‌شود. لذا اگر اصلی به واسطه انجام مستحبی خدشه‌دار شود، آن مستحب باید ترک گردد.از این رو لخت شدن تا کمر برای سینه زنی، که رسمی متعارف است هیچ اشکالی ندارد، مگر آن که وهن اسلام و تشیع شود. اما از یک سو عزادار نباید در معابر عمومی لخت شود و از سوی دیگر نگاه زنان به نامحرمانی که در مراسمی برای سینه زدن لخت شده‌اند، حرام است و نباید نگاه کنند. 


نمونه‌ای از استفتائات در این زمینه:  

 

*- حضرت امام خمینی(ره): 

لخت و برهنه بودن هنگام عزاداری اشکال ندارد، مگر در صورتى که مفسده داشته باشد. بر زن‌ها واجب است از نگاه کردن به بدن نامحرم اجتناب نمایند. (استفتاءات امام خمینى، ج 3 ، ص 584) 

*- آیت الله العظمی خامنه‌ای:

سوال): آیا برهنگی، سیاه پوشیدن، گل مالیدن بر سر و صورت، زنجیر زنی متعارف، حمل علمات و شور زنی و هرولهی سنتی در عزاداری، از این مصادیق است؟

جواب): بطور کلى عزادارى به شیوه مرسوم و سنتى اشکال ندارد بلکه مُستحسن است، لکن از هرگونه کارى که موجب وَهْن مذهب باشد پرهیز شود. (شماره استفتاء 78086) 

 

سوال): برهنگی در مساجد در ایام عزاداری سید الشهداء(ع) با توجه به رعایت این موضوع که از دید نامحرم پوشیده باشد، چه حکمی دارد؟

جواب): برهنه شدن و سینه زدن در صورتى که نامحرم نباشد و مستلزم مفسده نباشد، جایز است ولى مناسب است با لباس عزادارى انجام بگیرد. (شماره استفتاء 78080) 

 

سوال): آیا برهـــنه به سینه زدن در عزای ائمه (علیه السلام) و بالاخص سالار شهیدان در صورتی که نامحرم نبینید اشکال دارد ؟

جواب): در صورتی که نامحرم نباشد و مستلزم مفسده نباشد برهـــنه شدن و سینه زدن جایز است . 

 

*- آیت الله العظمی بهجت (ره):

سوال): لخت شدن در عزاداری چگونه است و اگر بر اثر سینه زنی بدن سرخ شود چه حکمی دارد؟

جواب): اشکال ندارد و لخت شدنی که در معرض نظر حرام باشد جایز نیست. 

 

*- آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی:

سوال): لخـــت شدن در مراسم سینه زنی چه حکمی دارد ؟

جواب): برهنه شدن به هنگام عزاداری در صورتی که در حضور زنان باشد حرام و اگر زنان هم نباشند در شأن این مجالس نیست و عزادارى خامس آل عبا (علیه السلام) از مهمترین شعائر دینى، و رمز بقاء تشیّع است، و باید هر چه باشکوه تر برگزار گردد. امّا لازم است از تمام کارهایى که آسیب به بدن مى رساند، یا موجب وهن مذهب مى گردد، جدّاً اجتناب شود. 

 

*- آیت الله العظمی سیستانی:

سوال): می‌خواستم نظر حضرت عالی و شرعی و نوعه حلال یا حرام را درباره لخت شدن افراد در هیئات مذهبی که جهت سینه زنی انجام میگیرد را بدانم :

جواب): اشکال ندارد. 

 

آیت الله العظمی نوری همدانی:

سوال): فلسفه سینه زنی چیست؟ کسی که لباسش را در می‏آورد البته به طوری که نامحرم نبیند و سینه بزند تا اینکه از سینه‏اش خون بیاید حکمش چیست؟

جواب): سینه زنی یک نوع عزاداری و اظهار ارادت نسبت به خاندان عصمت و طهارت است که از طریق سینه زنی و روضه خوانی و... خاطره فداکاری و جانبازی امام حسین‏ علیه السلام و سایر ائمه معصومین‏ علیهم‏السلام برای همیشه در خاطره‏ها زنده می‏ماند و سینه زدن بطور متعارف عملی ارزشمند و پسندیده است.

تاریخ ارسال: چهارشنبه 27 دی‌ماه سال 1391 ساعت 03:42 ب.ظ | نویسنده: رضا کوه نشین | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد